Tuesday, 17 September , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۶ شهریور , ۱۳۹۸ - 18 محرم 1441
شناسه خبر : 7511
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸ | 3 بازدید | ارسال توسط :

گزارشی از روز هفتم جشنواره فیلم فجر ۳۶

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران و مراکز استان ها برگزار می شود.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه در سینماهای منتخب آغاز شده است. در این دوره ۲۵ فیلم شامل ۲۲ فیلم سینمایی، ۲ مستند بلند و یک انیمیشن در یک بخش اصلی به نمایش در می آید.

در این بخش در پایان هر روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر چند نکته از روزهای برگزاری جشنواره مرور می شود.

۱ – چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ در هفتمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر و ششمین روز برگزاری جشنواره در پردیس سینمایی ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره، سه فیلم به نمایش درآمد. «سرو زیر آب» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر، «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و «اتاق تاریک» به کارگردانی روح الله حجازی در پردیس ملت به نمایش درآمد که نشست این فیلم ها با حضور عوامل برگزار شد.

۲ – نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در روز هفتم سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر چهارشنبه ۱۸ بهمن، توسط ستاد انتخاب فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران جشنواره ملی فیلم فجر اعلام شد. فهرست این فیلم ها بدون اولویت به شرح ذیل است: «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی، «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیرقی، «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «بمب؛ یک داستان عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی، «چهار راه استانبول» به کارگردانی محسن کیایی، «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی.

۳ – فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر نخستین فیلمی بود که در پردیس ملت به نمایش درآمد. این فیلم با استقبال اهالی رسانه و منتقدان اکران شد و کارگردان آن در نشست فیلم اینگونه گلایه های خود را مطرح کرد: « از سال ۹۰ تا ۹۵ ما را خیلی اذیت کردند و حتی نتیجه اش این شد که ۱۶ بار فیلمنامه را بازنویسی کردیم. برای یک سکانس که پیکرها با طناب به هم بسته می شوند ۶ ماه فیلمنامه متوقف شد چون به ما گفتند با طناب شهدا را به هم می‌بندید؟ می‌گفتم پس با چه ببندم؟ ضمن اینکه آن طناب را در متن برای بازیگر و تهیه کننده نوشتم اما تعبیری به کار بردند که گفتم چطور چنین چیزی به ذهن شما رسید؟ بعد هم گفتند به جای طناب بنویس روبان و معلوم نبود چه رنگی باید می نوشتم چون ما در این مملکت با رنگ ها هم مشکل داریم.»

۴ – هفتمین روز از سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی در حالی به پایان رسید که هفت فیلم از میان ۲۵ فیلم حاضر در آن، به سانس فوق‌العاده رسید. در پردیس چارسو فیلم‌های «چهارراه استانبول» و «تنگه ابوقریب»، در سینما استقلال «لاتاری»، در سینما آزادی «به وقت شام»، «بمب؛ یک عاشقانه» و «چهارراه استانبول»، در اریکه ایرانیان «مغزهای کوچک زنگ زده» و «مصادره» در سینما فرهنگ «مغزهای کوچک زنگ زده» و «لاتاری» و در پردیس مگامال «بمب؛ یک عاشقانه» به سانس فوق‌العاده رسیدند.

۵ – فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و با بازی جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی، مهدی قربانی، قربان نجفی و مهدی پاکدل در پردیس ملت در میان استقبال پرشور اهالی رسانه و منتقدان به نمایش درآمد. توکلی کارگردان این فیلم در نشست آن گفت: «مهمترین منبع ما مستندهایی است که در دسترس است و تکیه ما هم در این فیلم بر مستندهای جنگی بود. اما برای همه صحنه‌های این فیلم فیلتری که در ذهنم وجود داشت این بود که صحنه‌ها حتما به جنگ خود ما نزدیک باشد. ۲۱ تیرماه سال ۶۷ آنقدر مهم است که تا به حال راجع به آن سه رمان نوشته شده است. جوانب خیلی گسترده‌ای داشت که هیچ فیلمی نمی‌توانست همه جزئیات آن را نشان بدهد. من برای ساختن این فیلم برداشت آزادی از آن واقعه داشتم.»

۶ – برگزاری جشنواره در استان ها نیز با استقبال مردم و علاقه مندان مواجه شده است. در روز هفتم جشنواره در از فیلم های جشنواره در شهرهایی مانند مشهد، بوشهر، یزد و … استقبال شده است. از اکران فیلم «خجالت نکش» در سینما شهید آوینی بوشهر استقبال شد. ازاکران فیلم‌های «سیمرغ و پروانه‌ها» در بندرعباس استقبال شد. در دیگر شهرهایی که جشنواره برگزار می شود نیز استقبال فراوانی از فیلم های جشنواره صورت گرفته است.

۷ – سومین سانس پردیس ملت به نمایش «اتاق تاریک» به کارگردانی روح الله حجازی اختصاص داشت. این فیلم با بازی ساره بیات و ساعد سهیلی در نقش های اصلی به نمایش درآمد. در نشست این فیلم حجازی گفت: «متاسفانه در سینمای ما، خیلی کمتر به سمت ساختن فیلمی با موضوعاتی مانند کودک آزاری می‌روند و معمولا کارگردان‌ها ریسک نمی‌کنند. مشکلی که در ساخت فیلم‌هایی با چنین موضوعی وجود دارد ممیزی است. ضمن اینکه نمی‌توان برخی از مسائل را مطرح کرد بنابراین فیلمساز باید تلاش کند به زبانی برسد که به مشکل برخورد نکند و در عین حال بتواند موضوع مورد بحث را مطرح کند».

۸ – محمدرضا فرجی مدیر امور سینماهای جشنواره درباره ضریب اشغال سالن‌های سینما در جشنواره امسال گفت: «با توجه به آمارهای رسیده، سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر با ۲۱ سالن و ۱۲۸هزار و صد و بیست نفر تا تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه در اختیار مخاطبان برای تماشای فیلم‌های جشنواره بود یعنی ۵۱ درصد ضریب اشغال مخاطبان را در جشنواره فیلم فجر داشته است اما جشنواره امسال که با داشتن ۱۶ سالن نمایش ۱۲۹هزار و ۳۸۲ نفر و ضریب اشغال ۷۲ درصد در اختیار داشته است که با توضیحات اشاره شده، این موضوع رخدادی قابل توجه و جالب است.»

۹ – تعدادی از منتقدان مستقل سینمای ایران طی نامه ای به جواد طوسی، رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینما خواستار احیای اعطای زرشک زرین به بدترین فیلم شدند. در بخشی از این نامه آمده است: «واقعیت این است که در آن سال‌ها که زرشک زرین احیا و اعطا شد، بسیاری از اهالی سینما در تولید آثار بعدی خود دچار تأمل فراوان‌تری شده و با وسواس بیشتری به تأمل در فیلمنامه و کارگردانی فیلم‌ها پرداختند.»

۱۰ – حوزه هنری نیز یک نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده است که مشخص نیست با چه متر و معیاری محاسبه شده است. در نتایج اولیه نظرسنجی مردمی سازمان سینمایی حوزه هنری از فیلم‌های سه روز نخست جشنواره فجر مطابق نظرسنجی بعمل آمده در سه روز ابتدایی جشنواره فیلم فجر، پنج فیلم ابتدایی از نگاه مخاطبان به شرح ذیل است: مغزهای کوچک زنگ زده، تنگه ابوغریب، به وقت شام، بمب، یک عاشقانه، عرق سرد. فیلم‌های ماهورا، چهارراه استانبول، لاتاری، دارکوب و خجالت نکش با فاصله کم به دنبال این فیلم‌ها هستند.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران و مراکز استان ها برگزار می شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

Solve : *
28 − 14 =


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
.