Tuesday, 17 September , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۶ شهریور , ۱۳۹۸ - 18 محرم 1441
شناسه خبر : 7319
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳ | 0 بازدید | ارسال توسط :

۱۰ روز ۱۰ نکته/ در ششمین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران و چند استان برگزار می شود.

رسا نشر-  سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه در سینماهای منتخب و از ۱۳ بهمن در پردیس ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره آغاز شده است. در این دوره ۲۵ فیلم شامل ۲۲ فیلم سینمایی، ۲ مستند بلند و یک انیمیشن در یک بخش اصلی به نمایش در می آید.

در این بخش در پایان هر روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر چند نکته از روزهای برگزاری جشنواره مرور می شود.

۱ – سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ در ششمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر و پنجمین روز برگزاری جشنواره در پردیس سینمایی ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره، سه فیلم به نمایش درآمد. «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی، «امپراتور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی و «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیرقی در پردیس ملت به نمایش درآمد.

۲ – فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی به عنوان نخستین فیلم روز سه شنبه در پردیس ملت به نمایش درآمد. در این فیلم نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، فرید سجادی حسینی، نازنین بیاتى و…به ایفای نقش پرداخته اند. فیلم با استقبال اهالی رسانه و منتقدان مواجه شد و شاید بتوان آن را بهترین فیلم جشنواره تا روز پنجم دانست. سیدی در نشست خبری این فیلم گفت: «ما تلاش کردیم تلخی ها را نشان دهیم اما پایان فیلم بیشتر نورانی و امید بخش بوده است. اینکه‌ نتیجه اش سیاه بوده را نمی دانم ولی امیدوارم المان‎هایی که گذاشته بودم را مردم ببینند».

۳ – آخرین وضعیت آرای مردمی جشنواره فجر تا این لحظه اعلام شد. نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در روز ششم جشنواره فیلم فجر توسط ستاد انتخاب فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم فجر اعلام شد. در این فهرست بدون اولویت نام فیلم های تنگه ابوقریب، مغزهای کوچک زنگ زده، چهاراه استانبول، بمب یک عاشقانه، لاتاری، عرق سرد، دارکوب و به وقت شام دیده می شود.

۴ – محمدمهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی سرانجام به پردیس ملت آمد و از روند برگزاری جشنواره بازدید کرد. او در حاشیه این بازدید گفت: « فیلم سینمایی «لاتاری» را ندیده‌ام. قاعدتاً هم هیئت انتخاب باید این اثر را بررسی و انتخاب می‌کرده و حتماً از استاندارد لازم برخوردار بوده که در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر، فرصت حضور یافت است. نباید این انگاره در ذهن اهالی رسانه وجود داشته باشد که باید تمام آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر در خط فکری دولت حاضر باشد. سینمای ما وسیع‌تر از این است که بخواهد در دنیا درباره آن بد قضاوت شود. به نظرم باید فرصت داد که سینماگران فیلم‌هایشان را بسازند و آنها را در معرض قضاوت مخاطبان قرار بگیرد. او همچنین در مورد مکان برگزاری جشنواره گفت:«اگر ما به دنبال برگزاری یک جشنواره حرفه ای هستیم پردیس ملت مکان خوبی است چون خیلی ها اعتقاد داشتند که بسیاری از افراد غیرسینمایی و غیررسانه ای در سالن برج میلاد حضور دارند.»

۵ – استقبال در سینماهای مردمی از برخی آثار همچنان بالا است و آثاری به سانس فوق العاده نیز رسیده اند. ششمین روز از سی وششمین جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی در حالی به پایان رسید که ۷ فیلم از میان ۲۵ فیلم حاضر در آن، به سانس فوق العاده رسید. فیلم سینمایی «به وقت شام» در سینما آزادی و پردیس مگامال، «مغزهای کوچک زنگ زده» در سینما فرهنگ، «لاتاری» در پردیس کوروش و سینما ماندانا، «بمب؛ یک عاشقانه» در پردیس چارسو و سینما آزادی،«شعله ور» در پردیس چارسو و «چهارراه استانبول» در سینما فرهنگ و اریکه ایرانیان، «مصادره» در سینما جوان و پردیس کوروش به سانس فوق‌العاده رسیدند.

۶ – فیلم سینمایی «امپراتور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی فیلم دوم روز سه شنبه در پردیس ملت بود. فیلمی که علی نصیریان بازیگر نقش اول آن است و سال گذشته از سوی هیات انتخاب برای حضور در بخش مسابقه جشنواره برگزیده نشد. شگفتی امسال جشنواره این است که چرا فیلمی با این ضعف ساختاری باید بتواند مجوز حضور در بخش مسابقه جشنواره را به دست آورد. شیخ طادی در نشست این فیلم گفت: «به من می‌گویند چرا فیلم سفارشی می‌سازید درحالی که هیچ جایی وجود ندارد که سینمای استراتژیک را مهندسی کند و سفارش دهد. در واقع من هستم که سفارش می‌دهم و شش سال دنبال آن می‌دوم. من راجع به هر کلاه و عمامه‌ای فیلم می‌سازم. به هزاران مدیر باید توضیح دهم درباره کارم و درنهایت سعی می‌کنم هر طور که شده است کارم را ارائه دهم. از میان این صدها کارگردان حداقل اجازه دهید دو کارگردان از کشوررشان دفاع کنند.»

۷ – پس از بروز حواشی متعدد پیرامون ثبت رای انتخاب بهترین فیلم آرای مردمی جشنواره فیلم فجر و فیلم کوتاهی که روز گذشته در کانال تلگرامی عصرایران منتشر شد، سرانجام علی آشتیانی‌پور، مدیر بخش آراء مردمی جشنواره فیلم فجر در این مورد واکنش نشان داد. او به ایسنا گفته: «هرکس یک حق رای دارد و چه فیلم را ببیند و چه نبیند می تواند رای دهد. این موضوع از مسئله‌های ما بود ولی امسال راه حلی برای آن نداشتیم، زیرا مستلزم این بود که سیستم‌هایی را تعبیه کنیم که کدها را بخواند ولی امسال بودجه و زمانش را نداشتیم که جلوی این اتفاق را بگیریم. افرادی که بلیطی را می‌خرند یک حق رای دارند چه فیلم را ببینند و چه آن را نبینند می‌توانند رای بدهند. این مثل آن می‌ماند که فرد در سالن سینما رای خود را بدهد یا بگذارد و برود خانه و رای بدهد. این امکانی است که به بیننده داده شده حالا می‌خواهد فیلم را ببیند و یا نبیند به خودش مربوط است.»

۸ – فیلم سینمایی «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیرقی و بازی باران کوثری، امیر جدیدی، لیلی رشیدی، هدی زین‌العابدین و سحر دولتشاهی یکی از فیلم های مهم جشنواره تاکنون بوده است که سه شنبه در سانس پایانی پردیس ملت اکران شد. قصه این فیلم و شباهت آن با یک رویداد واقعی که در گذشته رخ داده است باعث بروز حواشی متعددی در نشست این فیلم شد. بیرقی در نشست این فیلم گفت: «قطعا من شهر پیرامونم را می‌سازم. این فیلم هم ادامه فیلم «من» هست و هم نیست. برخی مولفه‌ها را که در آن فیلم نبود، در «عرق سرد» آورده‌ام و این نگاه به جامعه‌ام را ادامه خواهم داد. او همچنین در مورد شخصیت مرد فیلم گفت: «در تلویزیون انسان‌های باآبرویی کار می‌کنند اما تفکر حاکم بر تلویزیون ریاکارانه است.»

۹ – در این روزها هنرمندان و سینماگران در باغ کتاب به تماشای آثار می نشینند و خبری از حضور آنها در پردیس ملت به عنوان مکان اصلی برگزاری جشنواره نیست. در نشست خبری فیلم ها نیز برخی خبرنگاران به موضوع حضور نداشتن سینماگران برجسته در کاخ جشنواره و همچنین فرصت نداشتن برای گرفتن گفت و گوهای اختصاصی و مصاحبه های تحلیلی اعتراض داشتند. این اعتراض ها در حالی زیاد شده است که عوامل فیلم ها نیز که در پردیس ملت حضور می یابند پس از پایان نمایش فیلم ها خیلی در دسترس اهالی رسانه برای گفت و گو نیستند و ترجیح می دهند برای حضور در سینماهای مردمی پردیس ملت را ترک کنند.

۱۰ – ابراهیم حاتمی کیا که امسال با فیلم «به وقت شام» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد، یک روز پس از نمایش پرحاشیه فیلمش در پردیس ملت خود برای تماشای یک فیلم دیگر راهی باغ کتاب شد. او روز گذشته فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی را تماشا کرد. همچنین مجید مجیدی روز گذشته پس از مشاهده این فیلم ضمن ستایش آن، گفته بود: «فیلم «تنگه ابوقریب» روایتی سرراست، درست و بدون شعار دارد که در سینمای جنگ کمتر دیده شده است.»

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران و چند استان برگزار می شود.

منبع: عصر ایران
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

Solve : *
33 ⁄ 11 =


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
.