پایگاه خبری تحلیلی رسا نشر
صدای رسای مردم ایران

گام اول برای توسعه گردشگری داخلی چیست؟

افزایش قیمت ارز در سال جاری، فرصت مغتنمی برای صنعت گردشگری ایران به شمار می رود. طبق اعلام معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، ایرانیان در سفرهای خارجی سالانه ۴ میلیارد دلار هزینه می کنند. البته برآوردهای دیگر نیز در این باره وجود دارد که ارقام بالاتری را نشان می دهند

قطعاً بالا بودن قیمت ارز، باعث صفر شدن سفرهای خارجی نمی شود -و نباید هم بشود- ولی گزارش های موجود حاکی از کاهش این سفرهاست. حتی اگر یک چهارم رقم ۴ میلیارد دلاری در گردشگری داخلی هزینه شود نیز می توان تحولی مثبت و رو به جلو را در این عرصه را انتظار داشت.

فعالان صنعت گردشگری داخلی باید این فرصت را قدر بدانند. اولین کاری که باید انجام دهند، تبلیغات هوشمندانه برای شناساندن جذابیت های گردشگری ایران است. واقعیت این است که مردم ایران، هنوز کشور خودشان را به خوبی نمی شناسند. حتی بر جزئیات جاهایی هم که به عنوان جاذبه گردشگری می شناسند، واقف نیستند. مثلاً بسیاری از کسانی که بارها به کیش رفته اند، از اماکن تاریخی این جزیره و نیز سایت های تفریحی آن اطلاع درستی ندارند. قشم و اصفهان و شیراز و مشهد و تهران و تبریز و کرمان و دیگر نقاط کشور نیز همین گونه اند.

تا شناساندن دقیق و هدفمند مقاصد گردشگری ایران رخ ندهد، شکوفایی صنعت گردشگری در این کشور محال است. وضعیت حاضر باعث شده است در ایام تعطیل، برخی مقاصد که کلیت آن برای مردم شناخته شده است، پر از گردشگر شوند و صدها مکان گردشگری دیگر، تنها به دلیل ناشناخته بودن، متروک بمانند. در واقع، عدالت توزیع گردشگر در بین اماکن گردشگری رعایت نمی شود.

در این میان رسانه ها نیز باید همراه صنعت گردشگری باشند. صدا و سیما، سایت های خبری، روزنامه ها ، خبرگزاری ها ، نشریات و … باید دست به دست هم دهند و ایران را آنگونه که هست، به مردم ایران بشناسانند. نقش تورلیدرها را در شناسایی اماکن گردشگری ایران نباید نادیده گرفت، آنها متخصصانی هستند که ایران را بیش از بقیه دیده و لمس کرده اند. نوشته ها ، عکس ها و فیلم های آنها می تواند بسیار ارزشمند باشد.

ظرفیت شبکه های اجتماعی نیز باید به خدمت این حرکت ملی درآید. هر کسی در هر نقطه ای از ایران – چه مقیم و چه مسافر – خود را ملزم بداند دستکم یک عکس و متن کوتاه از جذابیت های محیط پیرامونش را به اشتراک بگذارد.

دست به دست هم دهیم و با شناساندن ایران به یکدیگر، میهن خویش را کنیم آباد.
*مدیر مسوول پول نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.